CANTAŞ DOĞALGAZ MÜHENDİSLİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.


Neden Peteklerimizi Temizlememiz gerekir.

Kalorifer peteklerinin içinde zamanla tortu, kum, çamur, pas, kireç vs. gibi maddeler oluşmaya başlar. Ve belirli bir zaman sonra petekleriniz ısıtmamaya ve faturanızda çok gelmeye başlar. Bu maddeler, sıcak suyun, peteklerinize temas etmesini engeller ve petekleriniz yeteri kadar ısı veremez. Isınmak için kombiyi daha yüksek derecelerde çalıştırmaya başlarsınız. Fakat,ya peteklerin bazıları çalışmamaya ya da bölgesel olarak çalışmaya devam eder. Üstelik, yüksek doğalgaz faturalar ödemeye başlarsınız .Eğer Peteklerinizin altı soğuk ise veya yüksek dereceye rağmen iyi ısıtmıyorsa, Peteklerinizi temizletme zamanınız gelmiş bulunmaktadır.

CANTAŞ DOĞALGAZ MÜHENDİSLİK Firması olarak sizlere tavsiyemiz; Petek Temizliğinizi lütfen kış ayları gelmeden önce yaptırınız. Peteklerinizin bakımını için Radyator Sorunma Giderme Sayfamızı okuyunuz.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Genel olarak ifade edecek olursak; Temizliğe başlanmadan önce, kombiniz çalıştırılır ve kalorifer peteklerinin giriş ve çıkış sıcaklıkları ölçülür. Ardından su tahliye edilir. Petek temizleme kimyasalı, makineye eklenerek, kombi çalıştırılır. Sonra bir noktadan suyu basınçlı bir şekilde peteklere göndererek içindeki maddelerin çözünmesi sağlanır. Böylelikle peteklere gönderilen kimyasallar sistemde dolaşmaya başlar.

Petekler, temiz suyla bir defa yıkanır. Makinenin deposuna, dairenin petek sayısına göre kimyasal ilaç atılır.

ÖNEMLİ NOT : Bu işlemler kesinlikle profesyonel kişilere yaptırılmalıdır. Çünkü peteklere verilen kimyasallar, maddeleri ayrıştırıp, dışarı atılması sağlansa da, makineye fazla kimyasal konması, peteklerinizin sac'ını incelterek zarar verebilir ya da kombinizi kullanılmaz hale getirebilir.

Doğru Petek Temizliği

Temizleme makinesi, herhangi bir petekten ya da kombinin altından da bağlanabilir fakat banyoda havlupan varsa, doğru yer olarak buradan başlanır.

Kombi ya da Kazan kapatılıp, su tamamiyle boşaltılır. Makine hazırlanırak, petek vanalarının tamamı açık konuma getirilir. Peteklerdeki kaba pislikler dışarıya atılır.

Daha sonra petek temizliği için kimyasal eklenir, makine tekrar çalıştırılır ve kimyasal tüm peteklere gönderilmesi sağlanır.

Kimyasal, tüm peteklere ulaştığında vanalar kapatılırak bir peteğin vanasının açık olması sağlanır. Tüm güç bir peteğe verilerek güçlü bir dolaşım işlemi yapılır. Petek temizlendikten sonra vanası kapatılır. Sırasıyla her peteğe aynı işlem uygulanır.

Bu işlem bittikten sonra vanaların hepsi açılırak, kirli su makineden tasviye edilir. Sonrada başka bir kimyasal enjekte edilir. Buna da durulamaişlemi denir.

Durulama işlemi bittikten sonra peteklerinizin içindeki, kum,pas, çamur, tortu vs. gibi maddelerin dışarı atılması için hortumlardan biri çıkarılır. Makineye tekrar su doldurulur ve temiz su gelene kadar çalıştırılır. Düzenli şekilde petek temizliği yapılan yerler ile hiç petek temizliği yaptırmayan yerler arasında uzun zaman farkı vardır.

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin Lütfen Aşağıdaki Bağlatıyı Tıklayınız.

  • Kaçak Su Tespiti
  • Doğalgaz Projesi
  • Kombi Montaj
  • Kombi Değişimi