CANTAŞ DOĞALGAZ MÜHENDİSLİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.


Radyator Sorun Giderme

Çoğunlukla evinizdeki radyatörler çok az devam eden bakıma ihtiyaç duyar ve genellikle müdahale etmeden uzun yıllar çalışırlar. Bununla birlikte, yaşamdaki birçok şeyde olduğu gibi, bazen sorunlar ortaya çıkabilir. Genellikle yaz aylarında olduğu gibi yılın büyük bir bölümünde kapalı olduğu için, odanızın ısınması için radyatörünüze ihtiyaç duyduğunuzda herhangi bir problemin ortaya çıkması sık görülür. Bu kılavuz, sıcak su radyatöründe oluşabilecek sık karşılaşılan bazı sorunların giderilmesine ve nasıl giderileceğine ilişkin bazı tavsiyeler vermek üzere bir araya getirilmiştir.

Soğuk Radyatörler

Bir radyatörü etkileyen en yaygın problemlerden biri, herhangi bir ısı üretmemesi ve soğuk olmasıdır. Bu durumlarda, kontrol edilmesi gereken ilk şey, evinizde bir radyatör bulunan ya da tüm radyatörler ile ilgili bir sorun olup olmadığıyla ilgili tek başına bir sorundur. Evinizdeki tüm radyatörler soğuksa, muhtemelen hata radyatörde değil, başka bir yerde yatıyor. Tüm radyatörlerinizin aynı anda hata ihtimali çok düşüktür, bu nedenle diğer sorunlara bakmaya başlayabilirsiniz.

Birisinin tüm radyatörlere giden vanaları kapatması, dolayısıyla hepsini kapatması mümkündür, bu nedenle durumun böyle olmadığını kontrol etmeye değer. Ayrıca, sıcak su ve kazanın açık olduğundan ve çalışmakta olduğundan emin olmak için kontrol etmeniz gerekiyor. Tekrar ısıtmayı yaz boyunca tamamen kapatmak ve daha soğuk aylarda tekrar ısıtmayı unutmanız sık görülür. Yine, termostat doğru sıcaklığa ayarlanmış mı, yoksa kapatılmış mı, kapatılmış mı? Bazen en bariz ve en basit şey sorunun nedeni. Vanaları, termostatı ve kombiyi kontrol ederseniz radyatör ısı sorunlarının çözülmesine yardımcı olmazsanız, profesyonel bir kişi aramanın vakti gelmiş olabilir.

Sorun sadece bir radyatör ile mi ilgili?

Radyatörlerin çoğunun çalıştığını ve sadece herhangi bir veya yeterli ısı üretmeyen tek bir ünite olduğunu tespit ederseniz, sorunun radyatörün kendisinde olduğunu kesin olarak anlayabilirsiniz.

Bu durumda kontrol edilmesi gereken ilk şey, tüm radyatörün tamamen soğuk olup olmadığı veya bir miktar ısı oluşup oluşmadığıdır.

Radyatör tamamen soğuksa, kontrol etmeniz gereken ilk şey her iki taraftaki vanaların açık konuma getirilip getirilmediğidir. Bu makalenin daha önce de belirttiğimiz gibi, soğuk bir radyatörün en yaygın sebebi, valfde kapalı olmasıdır. Her iki valf de açıksa, kontrol edilmesi gereken bir sonraki şey (eğer radyatörünüzle donatılmışsa), termostatik valf doğru çalışıp çalışmıyorsa yapılır. Zamanla ortaya çıkabilecek bir sorun, valf piminin biraz sıkışıp kalabileceği ve bu kapalı konumda sıkışırsa, radyatör herhangi bir ısı üretecektir.

Bunu düzeltmenin yolu, pimin sıkışıp tıkılmadığını kontrol etmek için başlangıçta termostatik valf kafasını çıkarmaktır. Kafa mekanizmasını termostatik değerden el ile sökün (yeterince gevşekse) veya kafayı valfden gevşetmek için eldiven veya kulplar kullanarak kaldırabilirsiniz..

Kafa termostatik valf kapatıldıktan sonra valf içerisinde bir metal pim göreceksiniz. Bu tamamen yukarı konumda olmalı ve bastırıp ileri geri serbestçe hareket edebilmelisiniz. Vana aşağı konumdaysa veya yarı yolda sıkışırsa yapışkan bir valfiniz olur ve bunun tamiri gerekecektir. Bazı durumlarda, basitçe bir çekiç musluğu ile valfı 'boşaltmak' ya da elle sıkıştırıcılarla hafifçe yukarı ve aşağı hareket ettirmek sorunu çözmek için yeterli olabilir.Dokunun ve isabet etmeyin burada önemli bir deyimdir. Supap sıkışırsa, supabı değiştirmeniz gerekebilir. Bu iş oldukça düz olsa da, bazı insanlar bu noktada işi yapmak için bir tesisatçı almak isteyebilir.

Radyatör alt kısımda ılıtıyor.

Radyatörünüz yalnızca alt kısımda sıcaksa, en yaygın sorun, radyatörde havanın olması ve 'blöflenmesi' gerekmesidir. Bir radyatörün havasını atmak, sıkışan havanın radyatörden kaçmasına izin vermektir. Radyatör üzerindeki soğuk noktalar normal olarak bu sıkışmış havadan kaynaklanır. Bir radyatörü zaman zaman havalandırmak zorunda olduğumuz için oldukça yaygındır, bu nedenle bu yaygın ve basit sorunu gidermek için bir su tesisatı görevlisinin çağırılmasının çok uygun maliyetli olmadığından bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek iyi bir fikirdir.

Genellikle, radyatörü havalandırmak için bir radyatör tuşu kullanmanız gerekecektir. Bir radyatör anahtarı, bir radyatörün kolayca akmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmış küçük bir alettir.

Bu anahtar, radyatörün üst kısmında bulunan küçük vana uyacaktır. Bazı vanalar bir soket veya tornavida kullanmak üzere tasarlanmıştır. Her aracı kendi sisteminiz için uygun olanı kullanın.

Radyatör Nasıl Sarılır

Bir radyatörü havalandırmak için önce ısıtma sisteminin kapalı olduğundan emin olun. Bu önemli bir adımdır çünkü ısıtma sistemi sıcak su içerir ve eğer ısıtma işlemi devam ederken bu işlemi denerseniz kendinizi yakma ihtimaliniz var demektir. Isıtma sisteminin soğuması için yeterli zaman bırakmayı unutmayınız. Radyatörünüz o kadar sıcak olmayabilir, ancak içerideki su muhtemelen sıcaktır!

Havadan sistemden kaçmasına izin vermek için bir radyatör aldığınızda muhtemelen bununla birlikte bazı sıcak su da açılacaktır. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, herhangi bir damlamayı süpürmek için kullanışlı bir kase ve eski bir beynin olmasıdır. Bazı suyun büyük bir kısmı sistemden tahliye edilecektir, bu nedenle yakın çevresinde herhangi bir bozulabilir veya elektrikli parça varsa onları taşımanın zamanı gelmiştir.

Valfi, radyatör anahtarıyla saat yönünün tersine yavaşça açın. Havadan sistem kaçtıkça tıslama sesi duymalısın. Sonunda biraz su boşalmaya başlayacak ve bu, saat yönünde anahtarın döndürülmesi ile valfi tekrar sıkıştırmak için sizin işaretiniz olacaktır.

Sistemden su boşalttığınızda, sistemdeki toplam basıncın düşmesine neden olabilir; bu, kombiye daha fazla su eklemeniz gerekebilir demektir. Bu, kanama işlemi sırasında veya sonrasında gerçekleşmesi gerekebilir. Bunu nasıl yapacağınıza ya da sisteminizin nasıl çalıştığına aşina değilseniz, size yardımcı olması için bir uzman çağırmaya değer olabilir. Bazen evinizdeki tüm radyatörleri aynı anda boşaltmak iyi bir fikir olabilir, çünkü bir radyatör bir problem yaşarsa diğer radyatörlere de bir darbeye sahip olabilir.

Radyatörün alt kısmı soğuk

Radyatörün alt kısmı soğuksa da üst sıcaksa, bu bu belirli bir radyatörde daha ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Genel olarak, bu durum kırıldığında, radyatörde bir çamur tabakası olduğu ve temizlenmesi veya hatta bazı durumlarda değiştirilmesi gerekeceği anlamına gelir. Sıhhi tesisat becerilerinizden emin iseniz, o zaman bu işi kendiniz yapmanız mümkündür. Bununla birlikte, radyatörün temizlenmesi için duvarın sökülmesi ve sökülmesi gerekeceğine dikkat edilmelidir. Radyatörler su ile doldurulduğundan, radyatör çıkarıldığında oldukça fazla su serbest kalacaktır. Havayı koyunda tutmak için havlu ve paspaslar gerekecek.

Öncelikle, bu noktada, elektrikli süpürge denilen profesyonel bir aleti kullanarak radyatörünüzü temizlemek için bir tesisatçı almak iyi bir fikir olabilir. Yine de işi kendileri yapmayı tercih edenler için süreç radyatörün sistemin geri kalanından ayrılmasıdır. Bu, radyatörün her iki tarafındaki vanaları kapatarak yapılır. Sonra boşaltma anahtarını kullanarak, su boşaltma duruncaya kadar radyatörün üst kısmındaki havalandırma deliğini açmanız gerekir. Bunun anlamı radyatör vanalarda doğru şekilde izole edildiği anlamına gelir. Bu noktada tekrar hava çıkışını kapatmayı unutmayın.

Tüm havlularınızı radyatörün altına yerleştirin ve radyatörü valflere tutturan valflerin içindeki somunları sıkın. Bu noktada bazı su damlayabilir. Fındıklar gevşedikten sonra zeminde radyatörü aşağıya doğru çevirin, böylece üst kısım yerinde dururken hala valflere gevşek bir şekilde bağlanır. Bu su sızıntısını azaltmaya yardımcı olabilir. Radyatör bu konumda olduğunda, fındıkları tamamen çıkarmanız artık serbesttir ve radyatörü içeride kalan suyu dökmemeniz için ters çevirerek bırakın. Büyük radyatörler için bunlar ağır olabilir, çünkü çok sayıda havlu gerekebilir! Buna ek olarak, bu hüner artık boruların ve radyatörün nasıl bir araya geldiğine bağlı olarak çalışabilir. Bu durumlarda, bir radyatör tahliye kiti oldukça ucuz olduğundan yatırım yapmaya değer olabilir.

Sonraki adım radyatörü boşaltmak için uygun bir yer bulmaktır. Bir banyoda yetişmeniz veya bir sonraki aşamayı gerçekleştirmek için bir hortum ve su kaynağına ihtiyacınız olacağı için ideal bir bahçe olacaktır. Radyatör sudan arındırıldığında, su giriş vanasına bir bahçe hortumu takmanız ve içindeki çamuru patlatmak için suyu açmanız gerekecektir. Bunu, tüm çamuru çıkarmak için her iki konektör deliğinden yapmanız iyi bir fikir olabilir. Bir kez bu sizin memnuniyetiniz için yapıldı, o zaman duvara yeniden eklemek için işlemi ters gerekir. Hava dolu olacağından radyatörde kanamayı unutmayın.

Radyatör sızıntı yapıyor

Radyatörünüz sızdırıyorsa, çözüm kaçağın nereden geldiğine bağlıdır. Valflerden birinden veya konektörlerden birinden geliyorsa, sızıntıyı gidermek için bağlantıları bir anahtar ile sıkıştırmak mümkün olabilir.

Su radyatörün kendisinden geliyorsa, boşalmayı en aza indirgemek için Radyatör Vanaları kapatarak sızıntıyı ayırmanız ve radyatörü onarır veya değiştirmeniz veya bir uzmanı yardım çağırmanız gerekir.

Radyatör Gürültülü

Genellikle soğutma boruları veya gürültülü radyatörlere, ısıtma sistemi ısıtıldığında ve soğutulduğunda daralmaya ve genişlemeye yetecek kadar alana sahip olmayan borular veya bağlantı parçaları neden olur. Isıtma sisteminizde böyle bir durum söz konusuysa, sorunları teşhis etmeye ve çözmeye yardımcı olmak için tesisatçı edinmeye değer olabilir. Bazı durumlarda, plastiklerin bakırın üzerinde bulunduğu esneklik nedeniyle plastik borular yardımcı olabilir. Diğer durumlarda, gürültüyü azaltmak için sisteme bazı temel ayarlamalar yapılabilir.

Radyatör Nasıl Temizlenir

Genellikle bir radyatörü temizlemek oldukça basittir. Radyatörlerini uç üstü durumda tutmak isteyenler için çamuru bir radyatörde temizlemek için aynı adımları takip etmek mümkündür. Genelde güçlük çekmeye değmez. Bu, bir sorun ortaya çıkıncaya kadar, radyatörü duvardan çıkarmak kendi başına sorunlara neden olabilir.

Genel yay temizliği için bir radyatörün temizlenmesi için en iyi yol, ilk önce mümkün olduğunca tozdan arınmaması için düzenli olarak vakumlanmasıdır. Isıya yakın kalkmanız gerektiğinden, radyatörü kapattığınızda elbette temizlemek en iyisidir.

Toz bez kullanın ve mümkün olduğunca fazla toz temizlemek için radyatördeki olukları ve boşlukları itin. Sonra radyatörü yıkamak ve temizlemek için sabunlu ve ılık suyu kullanmanız yeterlidir. Korozyona uğraymaması için radyatörü kuru bir bezle kurulamayı unutmayın.

Sonraki Adımlar & Radyatörünüzü düzeltmek için bir profesyonel bulma

Bu ortak hatalar ve sorunlar sizin özel sorunuzu kapsamazsa veya durumu ısıtma sisteminizle düzeltmeye yardım etmiyorsanız, o halde sorunu profesyonelce araştırmanın zamanı gelmiş olabilir. Genel olarak, hatalı bir radyatör ile ilgili birçok sorun oldukça hızlı ve ucuz bir şekilde giderilebilir, ancak sorun kazanla ilgili ise, daha ciddi bir problemin çözülmesi gerekebilir.

Elbette daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Tüm ürünlerimiz en az 2 yıl garantilidir .

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin Lütfen Aşağıdaki Bağlatıyı Tıklayınız.

  • Isınma Maliyetlerini Azaltmak
  • Yoğuşmalı-Hermetik Kombi Arsındaki Fark
  • Evinizi Daha İyi Nasıl Isıtabilirsiniz
  • Evde Enerji Verimliliği
  • Eviniz İçin Doğru Radyatör Seçimi
  • Radyatör Sorun Giderme Kılavuzu
  • Radyatörler ve Ev Dekorasyonu