CANTAŞ DOĞALGAZ MÜHENDİSLİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.


Eviniz İçin Doğru Radyatör Seçimi

Artık mütevazi radyatör, bir odayı ısıtmak için bir araç değil, bugün neredeyse sınırsız seçenekler arz ediyor. Bununla birlikte, mevcut olan farklı radyatör türlerinde bu esneklik ile eviniz için doğru radyatör seçiminde bir takım karışıklıklar olabilir. Karar verme sürecinde size yardımcı olması için, bir radyatör seçerken ev sahiplerinin karşılaştığı genel sorulara ve sorunlara ilişkin bir kılavuz oluşturduk.

Tasarım ve Fonksiyonellik

Eviniz için yeni bir radyatör seçerken Sütun Radyatörü, Metal Radyatör veya Dikey Radyatör olsun, erken karar vermeniz gereken birkaç temel karar var. Karar vermenin ilk önemi, yeni radyatörün estetik nedenlerle satın alınıp yüklenmediği ya da tamamen işlevsel bir karar olmasıdır.

Küçük ama dekoratif olan bir radyatör, yaz aylarında iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak sıcaklığın düştüğü zaman kışın soğuklarında fikrinizi değiştirebilirsiniz!

Elbette modern tasarım ilkelerinin ortaya çıkışı ile mütevazi radyatör bile iyi performans gösterebilir ve mükemmel görünümlü bir tasarıma sahip olabilir. Radyatörlerinin iyi performans göstermesini ve bir odayı yeterince ısınmasını isteyenler için ilk adım odayı ısıtmak için ne kadar ısı gerekeceğini ve bunun için radyatörün ihtiyaç duyulacağını hesaplamaktır. Bunun için bizden yardım alabilirsiniz.

Eski veya yeni bir radyatör satın almak

Tasarım açısından birçok kişi halihazırda kendi evlerinde ikinci el, dönem tarzı radyatörleri satın almak istiyor. Bu paradan tasarruf etmek ya da retro görünümden dolayı olabilir. Restorasyonun ve özelliklerin orijinal tasarımla yakından eşleştirildiği bazı durumlarda bir ikinci el radyatör gerekebilir. Bununla birlikte, çoğunlukla modern, yeni radyatörler çok daha iyi bir seçimdir. Paradan tasarruf etmek söz konusu olduğunda, yeni radyatörlerde yapılması gereken çok şey vardır ve maliyetler düşündüğünüz kadar yüksek olmayabilir.

İkinci el radyatörlerin yanlış bir ekonomi olabileceğini unutmayın; çünkü radyatör gerektiği gibi çalışmayabilir. İkinci el radyatörler söz konusu olduğunda endişe edilecek birkaç temel husus vardır. Birincisi korozyon. Ne yazık ki, radyatörün dış kısmı iyi görünse de, içerilerin neye benzediğini bulmak zor. Bir radyatörün iç kısmı aşınmışsa, performans göz önüne alınacaktır. İkincil olarak, kullanılmış bir radyatör "dolmuş" olabilir; bu radyatör ısıtma sisteminize bağlanıncaya kadar belirgin olmayabilir. Radyatördeki dolmuş pislikler ısıtma sisteminizin geri kalanında dağıtılarak sistemin tamamına hasar verebilir.

İkinci el radyatörlerden kaçınmak için başka iyi nedenler var. Daha eski radyatörlerin performansı yeni radyatörler kadar iyi olmayacak. Parantezler ve bağlantı parçaları radyatörler ile birlikte gelmiyorsa ve bazı ikinci el radyatörlerin boyanması gerekebiliyorsa montaj zor olabilir, bu da kuruluma hem zaman hem de zaman kazandırır. Bu düşünceyle, ikinci el bir radyatör satın almanız biraz kumar olabilir ve ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun, ikinci el bir radyatör üzerinde yapılan tasarrufların yanlış bir ekonomi olabileceği anlamına gelebilir.

Bir Yedek Radyatör Satın Alıyor musunuz?

Bu soru bir radyatör seçerken belirgin bir gözle görünmeyebilir, ancak bir radyatörü değiştirmeyi düşünüyorsanız, bir dereceye kadar seçime kapılabilirsiniz. Öncelikle, sormanız gereken soruların biri radyatörün mevcut alana doğrudan uyup uymayacağıdır? Düz bir anahtar değilse, radyatörü sisteminize bağlamak için mevcut boru konumlarınız üzerinde bazı ayarlamalar yapmak için bir tesisatçı tutmanız gerekebileceğini unutmayın. Mevcut radyatörünüze göre farklı bir konfigürasyona sahip bir radyatör arıyorsanız bunun için bütçenizi unutmayın. İkincisi, radyatörün mevcut alana sığdığına çift denetlemeye değer. Tüm ölçümlerin sıraya dizilmesini sağlamak zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Daha önce radyatör kullanmamış bir odaya radyatör eklemek isteyenler için daha fazla esneklik var. Bununla birlikte, sıhhi tesisatın kurulması gerekecek, ancak ısıtma sistemi için hala planlama aşamasındaysanız, bir sürü farklı seçenek mevcut. Örneğin, daha ayrı radyatörlere sahip olmayı tercih edenler veya bir odaya daha alışılmamış bir alanda bir radyatör koymak isteyenler için , geleneksel radyatörlerden daha incedir ve daha uzun olan dikey bir radyatör , Iyi bir seçenek.

Birçok dikey radyatör sağa veya sola akacak şekilde monte edilebilir ve bu daha temiz boru tesisatı ve sisteme yapılacak daha az değişiklik yapılmasını sağlar, bu da yine paradan tasarruf edebilir ve radyatörün görünümünü iyileştirebilir.

Radyatör Yerleşimi ve Konumu

Genellikle radyatörün odanızın içine yerleşmesi size kalmıştır - ancak çift camlı daha eski evlerde radyatörün pencerelerin altına yerleştirilmesi yaygın bir durumdur, çünkü bu genellikle odanın en soğuk alanıdır.

Evinizde sahip olduğunuz duvarların türüne bağlı olarak, diğer yerleştirme hususlarının yapılması gerekebilir. Duvarınız duvar veya tuğla işçiliğinden yapılmışsa yerleşim yeri olarak ve duvarlardan hangisinin oldukça sağlam olabileceğinden hangisinin asılabileceği konusunda daha esnek olursunuz. Daha zayıf bir malzeme olduğu için radyatörü dübel üzerine asmaya çalışıyorsanız sorunların ortaya çıkma eğilimi vardır ve daha sonra radyatörün boyutu ve ağırlığı, neyin yüklenebileceği konusunda belirleyici bir faktör olabilir. Bu durumlarda radyatör doğrudan alçı plakaya asılmamalı, alçı levhanın arkasında duran saplamalar üzerine asılmamalı ve bu konumlar bilinmiyorsa bunların bulunması gerekecektir.

Radyatör Vanaları İçin Bütçelirmeyi Unutmayın

Yeni radyatör satın alırken sıklıkla göz ardı edilen bir şey, genellikle Radyatör Vanaları için bütçenizin bulunmasıdır. Valfler radyatördeki ısıyı kontrol etmek için kullanılır ve kurduğunuz her radyatör için bir çift vana gerekir. Bir dizi radyatör satın alıyorsanız, bu ilave masraf bütçelendirilmediğinde maliyetler yakında toplanacaktır. Radyatörler gibi radyatör vanaları da, en sadelikten cesurlara dek en çok zevk almak için çeşitli stiller içeriyor.

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin Lütfen Aşağıdaki Bağlatıyı Tıklayınız.

  • Isınma Maliyetlerini Azaltmak
  • Yoğuşmalı-Hermetik Kombi Arsındaki Fark
  • Evinizi Daha İyi Nasıl Isıtabilirsiniz
  • Evde Enerji Verimliliği
  • Eviniz İçin Doğru Radyatör Seçimi
  • Radyatör Sorun Giderme Kılavuzu
  • Radyatörler ve Ev Dekorasyonu